Od lipca 2019 roku weszły w życie nowe przepisy gry w piłkę nożną. Najważniejsze zmiany dotyczą karania sztabu szkoleniowego, przypadkowego zagrania piłki ręką oraz zmian zawodników.
Poniżej przedstawiamy listę wprowadzonych głównych zmian i objaśnienia.
Artykuł 1
- Osoba funkcyjna zostanie napomniana (ŻK) za w kroczenie do stanowiska wideoweryfikacji i wykluczona (CzK) za wkroczenie do centrum wideoweryfikacji.
Artykuł 3
- Zawodnik wymieniany musi opuszczać pole gry w najbliższym miejscu przez linię ograniczającą pole gry, chyba że sędzia zarządzi inaczej.
Artykuł 4
- Bielizna noszona pod koszulką/bluzą musi być wielokolorowa/ posiadająca wzory, jeżeli stanowi odwzorowanie rękawa koszulki.
Artykuł 5
- Sędzia nie może zmienić decyzji dotyczącej wznowienia po tym, jak gra została wznowiona, może jednak, w niektórych sytuacjach, pokazać ŻK/CzK za wcześniejsze zdarzenie.
- Jeżeli sędzia opuści pole gry w celu dok onania wiedoweryfikacji lub w celu zaproszenia zawodników z powrotem na pole gry po zakończonej połowie, to w takiej sytuacji decyzja nadal może być zmieniona.
- Osoba funkcyjna, która winna jest niewłaściwego zachowania, może zostać ukarana przez pokazanie jej ŻK/CzK; w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie winnej osoby, żółtą lub czerwoną kartką zostanie ukarany najwyższy rangą trener obecny w strefie technicznej.
- Jeśli wykonawca rzutu karnego jest kontuzjowany, można mu szybko pomocy lub ocenić jego stan zdrowia, po czym może on wykonać rzut karny.
Artykuł 7
- Wyjaśnienie różnicy między przerwą „na schłodzenie organizmu”, a przerwą „na uzupełnienie płynów”.
Artykuł 8
- Drużyna, która wygrała losowanie, ma możliwość wyboru rozpoczęcia gry.
- Rzut sędziowski: dla bramkarza (jeżeli gra została przerwana w polu karnym) lub dla jednego z zawodników drużyny, która jako ostatnia dotknęła piłki w miejscu, gdzie doszło do tego kontaktu; wszyscy pozostali zawodnicy (obu drużyn) muszą pozostawać minimum 4 m (4,5 jar da) od piłki.
Artykuł 9
- Grę wznawia się rzutem sędziowskim, jeżeli piłka dotknie sędziego (lub jednego z członków zespołu sędziowskiego), a następnie wpadnie do bramki, zmieni się drużyna, która posiadała piłkę lub kontakt taki zapoczątkuje atak.
Artykuł 10
- Bramkarz nie może zdobyć bramki poprzez rzucenie piłki do bramki przeciwnika.
Artykuł 12
- Zmieniono zapisy dotyczące zagrania piłki ręką, dążąc do osiągnięcia większej przejrzystości/zgodności z przejrzystymi wskazówkami co do tego, kiedy nierozmyślne zagranie piłki ręką powinno (a kiedy nie powinno) być karane.
- Potwierdzenie, że nieprzepisowe zagranie piłki ręką przez bramkarza we własnym polu karnym nie jest sankcjonowane ŻK/CzK.
- Jeżeli bramkarz ewidentnie podejmuje próbę kopnięcia piłki lub ją kopie po celowym podaniu od współpartnera i próba ta się nie powiedzie, zezwala się na to, żeby bramkarz złapał piłkę.
- Sędzia może odłożyć pokazanie ŻK/CzK do następnej przerwy w grze, jeżeli drużyna poszkodowana szybko wykonuje rzut wolny i tworzy sobie szansę na zdobycie bramki.
- ŻK za „nielegalne” celebrowanie zdobycia bramki pozostaje nawet wtedy, gdy ta bramka zostaje unieważniona.
- Lista przewinień osób funkcyjnych, za które sędzia sięga po reprymendy, ŻK i CzK.
- Wszystkie przewinienia o charakterze werbalnym karane są rzutem wolnym pośrednim.
- Kopnięcie przedmiotu karane jest w ten sam sposób, co rzucenie przedmiotu.
Artykuł 13
- Po wykonaniu rzutu wolnego pośredniego sędzia może zaprzestać jego sygnalizowania, gdy jest ewidentne, że bramka nie może zostać zdobyta bezpośrednio (np. przy większości rzutów wolnych pośrednich po spalonym).
- Przy rzucie wolnym dla drużyny broniącej w jej własnym polu karnym, piłka jest w grze, gdy zostanie kopnięta i ewidentnie się poruszy; nie musi opuścić pola karnego.
- Gdy w murze obronnym staje minimum trzech zawodników, wszystkim zawodnikom drużyny atakującej nie wolno podejść bliżej niż na 1 m od tego muru; rzut wolny pośredni za złamanie zakazu.
Artykuł 14
- Słupki, poprzeczka i siatki nie mogą się poruszać podczas rzutu karnego. Bramkarzowi nie wolno ich dotykać.
- Bramkarz musi mieć przynajmniej część jednej stopy na linii, lub na jej wysokości, podczas gdy wykonywany jest rzut karny; nie może stać za linią
- Jeżeli po tym, jak sędzia dał sygnał na wykonanie rzutu karnego dochodzi do przewinienia, ale rzut nie jest wykonany, należy nakazać wykonać go ponownie, po udzieleniu ŻK/CzK.
Artykuł 15
- Przeciwnicy muszą znajdować się minimum 2 m od miejsca na linii bocznej, z którego wykonywany będzie wrzut, nawet jeżeli zawodnik wrzucający jest za linią.
Artykuł 16
- Przy rzutach od bramki piłka znajduje się w grze, gry została kopnięta i ewidentnie się poruszyła; piłka nie musi opuszczać
PZPN umieścił na swoim kanale YouTube film dotyczący najważniejsze zmian w przepisach piłki nożnej, obowiązujących we wszystkich rozgrywkach od lipca 2019. Zasady przedstawiają należący do grona najlepszych polskich sędziów: Paweł Gil, Tomasz Kwiatkowski, Szymon Marciniak, Tomasz Musiał i Paweł Raczkowski.
Zobaczcie poniżej specjalnie wydanie serii „VARto wiedzieć”.
Cały dokument “Zasady Gry 2019/2020” można pobrać z naszej strony, link do dokumentu – https://kraskajasieniec.pl/wp-content/uploads/2019/07/PG20192020.pdf